Przepisy 2025: Stacje ładowania w budynkach w Polsce

Od stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące stacji ładowania. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na firmy i przedsiębiorstwa konkretne obowiązki w zakresie instalacji stacji ładowania EV.

Celem nowych przepisów jest przyspieszenie rozwoju infrastruktury ładowania w Polsce, co jest niezwykle istotne w kontekście rosnącej liczby samochodów elektrycznych. Ponadto, regulacje pozwolą dostosować budynki do potrzeb i wymagań kierowców EV.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce a przepisy 2025 dotyczące elektromobilności

W głównej mierze nowe przepisy dotykają materii budynków niemieszkalnych. Zadanie wyposażenia obiektów w infrastrukturę ładowania EV spoczywa na zarządcach nieruchomości, firmach, przedsiębiorstwach. Obowiązek ten dotyczy: właścicieli powierzchni biurowych, deweloperów, sklepów wielkopowierzchniowych, punktów usługowych, budynków użyteczności publicznej, restauracji i punktów gastronomicznych, hoteli, magazynów.

Obowiązek zapewnienia zainstalowania infrastruktury ładowania w budynkach

Zgodnie z art. 12a ust.1 Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 o elektromobilności i paliwach alternatywnych, „budynki niemieszkalne, z którymi związanych jest więcej niż 10 stanowisk postojowych, projektuje się i buduje, zapewniając zainstalowanie co najmniej jednego punktu ładowania oraz kanałów na przewody i kable elektryczne umożliwiających zainstalowanie co najmniej jednego punktu ładowania na pięć stanowisk postojowych”.

W tym przypadku mówimy o nowych budynkach niemieszkalnych. Przepisy nakładają obowiązek zainstalowania minimum jeden punkt ładowania na każde 10 miejsc postojowych.

Co istotne, w przypadku istniejących budynków niemieszkalnych, które posiadają więcej niż 20 miejsc postojowych, konieczny jest montaż minimum jednego punktu ładowania oraz wykonanie infrastruktury kanałowej, aby umożliwić rozbudowę w przyszłości.

W Ustawie zostały wyszczególnione również budynki wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Instalacja punktów ładowania oraz kanałów na przewody i kabel elektryczne w tych obiektach wymaga uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Należy zaznaczyć, że w przypadku budynków będących własnością małych i średnich przedsiębiorców, przepisów nie stosuje się.

Infrastruktura ładowania EV - przepisy 2025 w Polsce

Infrastruktura ładowania w budynkach mieszkalnych

Przepisy określają również kwestię rozwiązań e-mobility w budynkach mieszkalnych. Jeśli taki obiekt posiada więcej niż 10 stanowisk postojowych, należy zapewnić kanały na przewody i kable elektryczne na wszystkich stanowiskach. Takie działanie ma umożliwiać zainstalowanie punktów ładowania na każdym z nich.

Infrastruktura ładowania EV a budynki wielorodzinne

Ustawa określa również wymagania dotyczące budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Kluczowe jest przygotowanie niezbędnej infrastruktury, co należy uwzględnić planując inwestycję. Zgodnie z Ustawą, „projektuje się i buduje, zapewniając moc przyłączeniową pozwalającą wyposażyć te stanowiska w punkty ładowania o mocy nie mniejszej niż 3,7 kW”.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Twoim obiekcie

Nowe przepisy dotyczące elektromobilności w Polsce nakładają obowiązki na zarządców i właścicieli obiektów, firmy i przedsiębiorstwa w zakresie instalacji punktów ładowania oraz przygotowania niezbędnej infrastruktury.

W przypadku budynków mieszkalnych te wymagania się mniejsze. Kluczowe jest zapewnienie możliwości instalacji stacji ładowania poprzez przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Wówczas zainteresowany może dokonać montażu stacji ładowania w budynku mieszkalnym.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych DC

Korzyści z instalacji stacji ładowania samochodów elektrycznych

Trzeba mieć na względzie, że o elektromobilności w Polsce nie mówimy w kontekście przyszłości, ale teraźniejszości. Wdrażanie rozwiązań e-mobility niesie ze sobą wiele korzyści dla firm i przedsiębiorstw.

Przede wszystkim budynki wyposażone w nowoczesną infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych zyskują na wartości. Inwestycja w stacje ładowania EV to także szansa na pozyskanie nowych klientów. Odnosi się do m.in. do hoteli czy centrów handlowych, ale także firm, które udostępnią stacje ładowania EV do ogólnodostępnej sieci. Wiąże się to z dodatkowym dochodem.

Inwestycja w stacje ładowania EV to odpowiedź na rosnące potrzeby. Na rynku jest coraz więcej samochodów elektrycznych, istotna jest dostępność infrastruktury ładowania. Kierowcy chętnie odwiedzają punkty, gdzie mogą skorzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych pokazują firmę jako podmiot nowoczesny i przyjazny środowisku.

Stacja ładowania EV w domu

Instalacja stacji ładowania samochodów elektrycznych w domu bądź bloku to wygoda i komfort. W każdej chwili możesz uruchomić ładowania i monitorować jego przebieg.

Będąc w domu, Twój samochód ładuje się, dzięki czemu spokojnie możesz planować kolejne podróże.

Oferta ChargeIn - stacje ładowania samochodów elektrycznych

Wkrocz na drogę elektromobilności z ChargeIn. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, które zdobywaliśmy na rynku norweskim, wiedzę oraz innowacyjne rozwiązania, które wdrażamy z pasją i skutecznością.

Nasza oferta obejmuje stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz cały proces instalacyjny, zarządzenie oraz serwis. Posiadamy stacje ładowania renomowanych producentów: Alpitronic, Enel X, Smappee, XCharge. Gwarantujemy kompleksową obsługę oraz fachowe doradztwo. Skupiamy się na znalezieniu optymalnego rozwiązanie dla klienta oraz zaspokojeniu jego potrzeb.

Z nami podróż samochodem elektrycznym jest przyjemna, łatwa i wygodna. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Zainteresowany instalacją stacji ładowania? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach i usługach montażu: 664 155 455, biuro@chargein.com

Działamy na terenie całej Polski – stacje ładowania samochodów elektrycznych!

Wykonujemy montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku, Płocku, Toruniu, Łodzi.

Instalacja stacji ładowania samochodów elektrycznych w Warszawie, Legionowie, Pruszkowie, Grodzisku, Piasecznie, Wołominie, Otwocku.

Montaż punktów ładowania Wrocław, Katowice, Gliwice, Chorzów, Opole, Wadowice.

Kompleksowe usługi stacje ładowanie samochodów elektrycznych Szczecin, Lublin, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Włocławek, Suwałki, Legnica, Krynica Morska, Sopot, Rewa, Rzeszów, Nieciecza, Niepołomice.