Wyzwania dla zarządców nieruchomości

Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada obowiązki na zarządców nieruchomości. Przygotuj się na zmiany z ChargeIn.

  •  W 2025 roku wejdą w życie przepisy dotyczące zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc do ładowania samochodów elektrycznych.
  • Budynku niemieszkalne posiadające więcej niż 20 stanowisk postojowych, muszą mieć co najmniej jeden punkt ładowania
  • Nowe przepisy stanowią wyzwanie dla zarządców nieruchomości, ale jednocześnie są szansą na odpowiedź na wyzwania przyszłości.

Coraz większa liczba samochodów elektrycznych wiąże się z koniecznością stworzenia odpowiedniej infrastruktury do ładowania aut elektrycznych. Zgodnie z danymi (Licznik Elektromobilności, uruchomiony przez PZPM i PSNMP, na koniec września 2024 roku liczba samochodów elektrycznych (BEV) w Polsce wynosi 74307, zaś liczba punktów ładowania – 7962. Dla porównania w lipcu 2024 roku było to odpowiednio 70579 i 7563.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada obowiązki na różne podmioty. Wraz z początkiem 2025 roku wejdą w życie przepisy dotyczące zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc do ładowania samochodów elektrycznych.

Elektromobilność: nowe przepisy 2025

Obowiązki i wyzwania dla zarządców nieruchomości

Wprowadzane zmiany dotyczą zarówno budynków niemieszkalnych, jak i mieszkalnych. Nowe przepisy stanowią wyzwanie dla zarządców nieruchomości, ale jednocześnie są szansą na odpowiedź na wyzwania przyszłości.

ChargeIn posiada ekspercką wiedzę w tej materii. 16 października CTO ChargeIn Kamil Babiński poprowadził webinar „Nowoczesne osiedla – elektromobilność, podczas którego szczegółowo omówił zagadnienie w kontekście działań zarządców nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych.

Sprawdźmy, co niosą ze sobą nowe przepisy 2025 w zakresie infrastruktury ładowania aut elektrycznych.

Nowe przepisy stanowią wyzwanie dla zarządców nieruchomości, ale jednocześnie są szansą na odpowiedź na wyzwania przyszłości.

Budynki mieszkalne – infrastruktura ładowania aut elektrycznych

Zgodnie z ustawą, budynki mieszkalne posiadające więcej niż 10 stanowisk postojowych, powinny mieć zainstalowane kanały na przewody i kable elektryczne na wszystkich stanowiskach postojowych, umożliwiających zainstalowanie punktów ładowania na każdym stanowisku

Stacja ładowania w Twoim domu z ChargeIn

Budynki niemieszkalne – punkty ładowania aut elektrycznych

– posiadające więcej niż 10 stanowisk postojowych – należy zapewnić co najmniej jeden punkt ładowania oraz kanały na przewody i kable elektryczne umożliwiających zainstalowanie co najmniej jednego punktu ładowania na pięć stanowisk postojowych

– posiadające więcej niż 20 stanowisk postojowych, należy zainstalować co najmniej jeden punkt ładowania oraz kanały na przewody i kable elektryczne, aby umożliwić zainstalowanie punktów ładowania na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Twojej firmie

Nowe przepisy odnoszą się również do budynków w gminach powyżej 100 000 mieszkańców.

– użyteczności publicznej – iloczyn 20% planowanych stanowisk postojowych i mocy równej 3,7 kW

– mieszkalne wielorodzinne – moc przyłączeniową określa się, mnożąc 50% planowanej liczby miejsc postojowych i mocy jednostkowej 3,7 kW

Przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb:
664 155 455, biuro@chargein.com

ChargeIn dostarcza stacje ładowania aut elektrycznych i kompleksowe rozwiązania e-mobility

Pojawia się pytanie – jak przygotować się na zmiany? Gwarantujemy kompleksowe wsparcie i sprawdzone rozwiązania.

Zapewniamy:

  • kompleksowe doradztwo
  • audyt techniczny
  • profesjonalny montaż stacji ładowania
  • serwis i dedykowane call center
  • obsługę i zarządzanie stacjami ładowania

Jesteśmy ekspertami w zakresie e–mobility z wieloletnim doświadczeniem i unikalnymi na polską skalę wdrożeniami technologicznymi z dynamiczną optymalizacją mocy.

Poznaj realizacje ChargeIn. Dołącz do grona zadowolonych klientów

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną konsultację i indywidualną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb: 664 155 455, biuro@chargein.com.