Jakie wyzwania czekają przedsiębiorców i zarządców budynków w zakresie elektromobilności?

Rewolucja w przepisach dotyczących elektromobilności nakłada nowe obowiązki na przedsiębiorców i zarządców budynków. Jak przygotować się na zmiany? Sprawdzamy.

  • Każdy budynek niemieszkalny z parkingiem na ponad 20 pojazdów będzie musiał posiadać co najmniej jeden punkt ładowania.
  • Nowe przepisy dotyczą projektowanych i budowanych budynków niemieszkalnych, które posiadają więcej niż 10 miejsc postojowych.
  • ChargeIn posiada kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorstw, firm, zarządców nieruchomości.

Branża emobility dynamicznie się rozwija. Zgodnie z raportem Polish EV Outlook 20024, w Polsce na koniec 2023 roku funkcjonowało ponad 5,9 tys punktów ładowania. To wzrost o 31% rok do roku. Zakłada się, że zgodnie ze scenariuszem rozwojowym w 2033 roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w Polsce przekroczy 100 tys, zaś w roku 2039 – 150 tys. Jesteśmy u progu transformacji infrastruktury ładowania w Polsce, której podstawą jest nowelizacja ustawy o elektoromobilności.

Wyzwania dla przedsiębiorców

W najbliższym czasie nieunikniony jest wzrost liczby punktów ładowania w Polsce. Zgodnie z nowelizacją przepisów, każdy budynek niemieszkalny z parkingiem na ponad 20 pojazdów będzie musiał posiadać co najmniej jeden punkt ładowania. Ponadto, konieczna będzie instalacja odpowiedniej infrastruktury w postaci kanałów na przewody elektryczne, co umożliwi montaż kolejnych stacji. Wymagany jest 1 punkt na 5 stanowisk. Przepisy odnoszą się zarówno do stanowisk postojowych wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Obowiązek posiadania odpowiedniej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych dotyczy biurowców, centrów handlowych, magazynów, urzędów, uniwersytetów, szpitali, hoteli, obiektów kulturalnych.

Nowe przepisy w wymierny sposób wpływają na planowane inwestycje budowlane. W przypadku projektowanych i budowanych budynków niemieszkalnych, które posiadają więcej niż 10 miejsc postojowych istnieje konieczność uwzględnienia infrastruktury do ładowania, stanowiącej integralną część nowoczesnego obiektu. W tym przypadku konieczny będzie montaż co najmniej 1 punktu ładowania oraz niezbędnej infrastruktury umożliwiających instalację kolejnych ładowarek – 1 na każde 5 stanowisk.

Nowe przepisy obejmują również budynki poddawane remontom lub przebudowie po 24 grudnia 2021 roku. W ten osób infrastruktura zostanie dostosowana do potrzeb elektromobilności i rosnącej liczby pojazdów elektrycznych na drogach.

Warto dodać, że nowelizacja ustawy o elektromobilności nie dotyczy małych i średnich przedsiębiorców oraz budynków zabytkowych.

Rozwój infrastruktury do ładowania

Przedsiębiorcy nieposiadający infrastruktury do ładowania muszą uwzględniać czynnik czasu. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, zaś same procedury formalne oraz instalacja stacji to procesy czasochłonne. – Konieczne jest przeprowadzenie audytu, dokładna weryfikacja miejsca inwestycji, aby określić parametry mocy i potrzeby w tym zakresie. ChargeIn zapewnia kompleksową obsługę – od audytu, poprzez załatwienie spraw administracyjnych, instalację i obsługę punktów ładowania – przedstawia Maciej Skoczylas, CEO ChargeIn.

Rozbudowa infrastruktury ładowania EV stanowi wyzwanie dla wielu firm i zarządców budynków. Kluczowe jest kompleksowe podejście do inwestycji. Infrastrukturę warto zaplanować z myślą o przyszłości. – Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że rynek emobility w Polsce dynamicznie się rozwija. Warto kompleksowo zaplanować infrastrukturę, uwzględniając rozbudowę sieci w przyszłości. Takie postępowanie będzie korzystne z finansowanego punktu widzenia, pozwoli na oszczędności związane choćby z projektami i innymi wymaganiami formalnymi – mówi Maciej Skoczylas.

Kompleksowe rozwiązania

ChargeIn oferuje przedsiębiorcom korzystne i skuteczne rozwiązania w postaci redukcji kosztów. – Jako jedyni w Polsce z sukcesem wdrażamy w dużej skali technologię opartą o adaptacyjną optymalizację mocy w czasie rzeczywistym – zaznacza Kamil Babiński, CTO ChargeIn.

Czym jest wspomniana optymalizacja mocy? Rozwiązanie jest powszechnie stosowane na rynach norweskim i holenderskim. Optymalizacja mocy pozwala na znaczną redukcję kosztów przyłącza i opłać za moc przyłączeniową. Stwarza możliwość włączenia do systemu do 2000 stacji oraz pracy na rezerwie budynku. – Naszym klientom oferujemy możliwość wdrożenia technologii opartej o optymalizację mocy. Stanowi dla nas ogromny zaszczyt, że byliśmy pionierem w tym zakresie w Polsce. Sytuację z optymalizacją mocy ilustruje inwestycja w postaci 28 punktów ładowania. W tym przypadku oszczędności wynoszą blisko 1 mln zł – mówi Kamil Babiński.

ChargeIn oferuje bardzo korzystną usługę split billing, która ułatwia bezproblemowe rozliczanie elektrycznego samochodu służbowego pracownika. Pracodawca zleca instalację punktu ładowania w domu pracownika, który korzysta z niego w celu naładowania pojazdu. Każda sesja jest monitorowana, co ułatwia proces rozliczenia. ChargeIn zwraca pracownikowi poniesione koszty, a następnie rozlicza się z pracodawcą.

Nowelizacja ustawy o elektromobilności wprowadza istotne zmiany, których fundamentem jest rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem, ale zarazem szansą, aby stać się liderem rynku i wyznaczać trendy rozwoju organizacji.